im.puls
Glasbeni dialogi 2023 v Kopru
Koncertni cikel GLASBENI DIALOGI smo organizirali že drugič. Cikel je potekal v dvorani sv. Frančiška Asiškega in enkrat v stolni cerkvi v Kopru ob četrtkih v mesecu novembru. V ciklu smo občinstvu predstavili ponovno eno glasbeno krajino: tokrat je bila v našem fokusu Madžarska.
Predstavili smo tri različne glasbene projekte, ki so slikovito predstavili raznovrstnost glasbenega ustvarjanja te regije. Na prvem koncertu se je v monumentalni koprski stolnici in na odličnih novih orglah predstavil mednarodno uveljavljeni madžarski organist István Bátori, ki trenutno deluje in živi v Italiji. Koncert je bil hkrati tudi zadnji koncert v ciklu Orgelskega festivala, ki je potekal v koprski stolnici.
Na drugem koncertu v dvorani sv. Frančiška Asiškega se je predstavila ena najvidnejših madžarskih violinistk mlajše generacije Éva Osztrosits ob spremljavi pianista Domonkosa Csabaya. S koncertom smo želeli občinstvu predstaviti izredno visok nivo violinske šole na Madžarskem, ki slovi daleč naokoli.
Na zadnjem koncertu pa smo se sprehodili v jazzovske vode in občinstvu predstavili izjemno madžarsko jazzovsko pevko, ki se je uveljavila tudi v ZDA, Julio Karosi s svojim kvartetom.
Plečnik in a-cappella 2023
Med 20. septembrom in 18. oktobrom 2023 smo izvedli v Ljubljani že četrto izdajo tradicionalnega koncertnega cikla PLEČNIK IN A-CAPPELLA, v katerem se dopolnjujeta vokalna glasba in arhitektura mojstra Plečnika, ki je bila predlani vpisana na Unescov seznam svetovne naravne in kulturne dediščine. Na petih slikovitih Plečnikovih lokacijah po mestu je znova nastopilo pet vrhunskih vokalnih zasedb. Koncerti so bili edinstvena priložnost, da smo lahko prisluhnili izbrani a-cappella glasbi v čudovitih Plečnikovih interjerjih. Letošnje lokacije so bile: Čevljarski most v Stari Ljubljani, atrij in Velika čitalnica Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK), cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški. V ciklu so se predstavili: zasedba Jazzva, Mešani pevski zbor Obala Koper, Komorni zbor Glasbene matice Ljubljana, Komorni zbor Megaron in Komorni zbor Ave.
Cellofest Ljubljana 2022
Med 10. in 16. oktobrom 2022 je v Ljubljani potekal že četrti festival CELLOFEST LJUBLJANA, ki ga mnogi označujejo za praznik violončelistov in violončela. Gre za tematski glasbeni festival, ki se posveča violončelu in ki ga sestavljata dva dela: cikel koncertov ter delavnice in seminarji z vrhunskimi domačimi in tujimi pedagogi. Letošnji Cellofest je vključeval osem koncertov na izbranih lokacijah, dva mojstrska tečaja s priznanima tujima profesorjema violončela ter dve delavnici - med drugim ponovno tridnevno delavnico za 100 najmlajših violončelistov iz vse Slovenije. Na več lokacijah po mestu so v času festivala igrali tudi mladi violončelisti. Cellofest je znova predstavil violončelo v številnih različicah: kot solistični inštrument, kot solistični inštrument z orkestrom in klavirjem ter kot ansambelski inštrument v 12-članski različici. Na dveh koncertih smo lahko prisluhnili tudi vsem šestim Bachovim suitam za violončelo solo, ki so izziv za vsakega violončelista. Na koncertih so nastopili vrhunski domači in tuji violončelisti. Kot tudi doslej je Cellofest spodbudil skupno muziciranje izstopajočih slovenskih violončelistov. Pri izvedbi zadnjega Cellofesta Ljubljana so sodelovali:
- angleški violončelist Thomas Carroll, ki je na prvem koncertu Cellofesta 10. oktobra s Simfoniki RTV Slovenija izvedel monumentalni Dvorakov koncert za violončelo in orkester ter na drugem "Bachovem" večeru, ki je bil 14. oktobra, še 6. Bachovo suito za violončelo solo,
- edinstveni slovenski glasbenik Kristijan Krajnčan, ki je kot DrummingCellist (v tem projektu igra hkrati bobne in violončelo) 11. oktobra v Kinu Šiška premierno predstavil svoj novi album Zabučale gore,
- nemški violončelist Julian Steckel, zmagovalec prestižnega ARD tekmovanja v Münchnu, ki se je predstavil skupaj z odličnim nemškim pianistom Paulom Riviniusom v okviru Srebrnega abonmaja v Cankarjevem domu,
- 6 izbranih violončelistov, ki so izvedli vseh šest Bachovih suit za violončelo solo (Domen Marinčič, Gregor Fele, Thomas Carroll, Maruša Bogataj Turjak, Alja Mandič Faganel, Kaja Kapus)
- slovenski violončelist Sebastian Bertoncelj, ki se je predstavil z recitalom skupaj z italijanskim pianistom Sebastianom Mesaglio v DUU SEBASTIAN,
- izjemna vokalistka in skladateljica Zvezdana Novaković, ki je nastopila z 12-člansko zasedbo violončelov CELLO ATTACCA!!
V okviru Cellofesta je bil na sporedu ponovno tudi zaključni koncert 3-dnevne delavnice za najmlajše violončeliste iz vse Slovenije, v katerem je zaigralo v orkestru violončelov 86 mladih čelistov v starosti med 5 in 14 let!
Plečnik & A-cappella 2022
Med 8. septembrom in 6. oktobrom 2022 smo organizirali že tretjo izdajo cikla Plečnik in a-cappella, ki je vključevala ponovno pet vokalnih koncertov na petih Plečnikovih lokacijah po Ljubljani. Letošnje lokacije so bile: vrt za Plečnikovo hišo na Trnovem, atrij in Velika čitalnica Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK), cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški. V ciklu so se predstavili Zbor Slovenske filharmonije, Komorni zbor Orfej, Vokalni ansambel Elinor, Komorni zbor KGBL in vodilna avstrijska a-cappella zasedbo LALÁ. Letošnji cikel se je zaključil 6. oktobra s prav posebnim koncertom zbora Slovenske filharmonije pod taktirko dirigentke Jerice Bukovec v cerkvi Sv. Frančiška Asiškega v Šiški, ki smo ga poimenovali Zareze, spominjanje in novi mir (Naša nedokončana žalovanja po letu 2020). S koncertom smo želeli ozavestiti proces žalovanja po pandemiji Covid-19 in se spomniti vseh, ki so bili prisiljeni v času pandemije zaradi narave bolezni umreti sami, v izolaciji in brez svojcev, pa tudi vseh, ki jim je pandemija kakorkoli spodnesla tla pod nogami. Pri zasnovi koncerta sta sodelovala tudi filozof Lenart Škof in skladateljica Bojana Šaljič Podešva.